Claude Émile Jean-Baptiste Litre

07.09.2011, 22:12,

Česi majú Járu da Cimrmana, Rusi zasa Kozmu Prutkova – a sme my, metrológovia, vari horší? Veru nie, už 33 rokov nie!


Zásluhou Kennetha Woolnera z University of Waterloo, Ontario, Kanada sa v roku 1978 zrodila fiktívna osoba Claude Émile Jean-Baptiste Litre. Vymyslel ju preto, aby „odôvodnil“ použitie veľkého písmena L na označenie jednotky objemu liter. Wikipédia obsahuje základné informácie o tejto mystifikácii.
 

Pozrime sa, čo o symbole pre jednotku liter hovorí SI Brožúra v časti 5.1:

Symboly pre jednotky sa vždy píšu stojatým písmom, nezávisle na použitom type písme vo zvyšku textu. Tieto písmená sú malé, okrem prípadu, že prvé písmeno je veľké v symbole pre jednotku odvodenú z vlastného mena osoby.

Výnimka prijatá 16. CGPM (1979, Rezolúcia 6) spočíva v tom, že pre liter je dovolený symbol alebo veľké písmeno L alebo malé písmeno l, z dôvodu aby sa zabránilo možnej zámene medzi číslicou 1 (jedna) a malým písmenom l (el).
 

Redakcii Príručky metrológa sa podarilo nájsť zaujímavú informáciu o pánovi Litrovi z dobovej československej tlače (na internete ju nenájdete). Nestor československých metrológov Ing. dr. Václav Šindelář, CSc. sa v článku venovanom tomuto (podľa jeho slov) „kanadskému žartíku“ podrobne zaoberá všetkými súvislosťami:


Šindelář, V.: Žil či nežil Litr? Československá standardizace, 10, 1985, č. 5, s. 224-226.

Dovolíme si z neho odcitovať dve kľúčové vety:

„Tím mělo být v žertu prokázáno, že osoba tohoto jména žila a že tedy může značka litru být velké el. I když vše, co se týkalo tohoto jmenovce bylo vymyšleno, vedlo to nakonec k tomu, že bylo na XVI. Generální konferenci vah a měr, konané v roce 1979 v Paříži přijato usnesení, že je pro jednotku litr připuštěno používat dvojí značky, malého resp. velkého písmene el.

Na záver základné fakty zo života fiktívneho velikána:
1716 – narodil sa vo Francúzsku, v dedine Margaux, v kraji Médoc v rodine malovýrobcu vínnych fliaš,
1736 – asistent Pierra de Maupertuis na expedícii merania zakrivenia Zeme vo švédskom Laponsku. Tu sa spriatelil s Andersom Celsiom,
1740 – založil výrobu a predaj vedeckých prístrojov,
1751 – zavedenie technológie výroby presných sklenených odmerných valcov, vydanie spisu Volumetrické štúdie,
1765 – čestná zlatá medaila od anglickej Kráľovskej spoločnosti, patenty, súdne spory so sklárňami v Nemecku, Benátkach a Čechách,
1778 – zomrel v Paríži na choleru.
 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

 
« Späť


Diskusia: "Claude Émile Jean-Baptiste Litre"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre


 Odporúčame:

 


 

 

 

 

KURZY