Stratený svet - objavná metrológia

08.02.2012, 22:28,Pod 4 km hrubou vrstvou ľadu sa ukrýva záhadný svet. Izolovaný po milióny rokov od okolitého prostredia. Miesto, ktoré nám môže pomôcť zodpovedať otázky vývoja zeme a samotného ľudstva. Jazero Vostok - tretie najväčšie jazero na svete čo sa týka objemu vody. V tomto nehostinnom chladnom a tmavom mieste vedci predpokladajú výskyt nových organizmov.

 

Jazero objavili pred vyše 50 rokmi ruskí vedci. Pôvodne ale stanicu Vostok postavili na magnetickom južnom póle za iným účelom. Cieľom výskumnej stanice bolo zmeranie hrúbky ľadu.

Záhadným úkazom bola rozľahlá rovná planina, kde možným neuveriteľným vysvetlením bola tekutá voda pod povrchom. Pre overenie teórie sa využili vlastnosti šírenia zvukových vĺn cez materiály z rozdielnou hustotou. Pomocou výbušnín vyslali skrz ľad zvukové vlny. Vždy, keď tieto vlny narazili na materiál inej hustoty, odrazili sa späť k povrchu. Potvrdením existencie jazera mali byť rôzne spätné odrazy vĺn. 

 


Obr. Jazero Vostok (zdroj: Nicolle Rager-Fuller/National Science Foundation)

V 70. rokoch sa do oblasti vrátil britský tím, ktorý použil novú sofistikovanú techniku - radar na palube lietadla, ktorým skúmal profil zeme pod ľadom. Aj napriek výsledkom z radaru, nebol objav dostatočne pochopený až do momentu, ktorý nastal pred pár rokmi.

 

Satelity prelietajúce nad Antarktídou odhalili to čo sa nedalo pozorovať z povrchu. Obrovské jazero veľké ako pol Walesu a hlboké 500 m.

 


Obr. Satelitný snímok jazera Vostok (NASA)
 

Viac informácií nájdete v dokumente "Stratený svet jazera Vostok" (slovenské titulky - zdroj Youtube.com)

 

 

 

 

 

viac informácií nájdete tu:

  • wikipédia
  • MOSKVITCH, Katia. Lake Vostok drilling in Antarctic 'running out of time' [online]. BBC News
  • STUDINGER, Michael. Columbia University, 2008 [online]

 

 

 
« Späť


Diskusia: "Stratený svet - objavná metrológia"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre


 Odporúčame:

 


 

 

 

 

KURZY