Tri ženy vo WELMEC

30.05.2011, 22:36,

Hneď ako som dopísal blog o mužoch v CIPM, mi napadlo – a čo ženy? Keďže zakrátko som sa dozvedel o výsledku hlasovania o novej predsedníčke výboru WELMEC, námet bol na svete a blog s tematikou WELMEC je tu.

 


Základným cieľom WELMEC je vytvoriť harmonizovaný a zhodný prístup k európskej legálnej metrológii. Činnosť WELMEC riadi výbor WELMEC na čele s predsedom, praktickú činnosť vykonávajú hlavne jednotlivé pracovné skupiny.

 

Prvá žena WELMEC – Corinne Lagauterie

 

Corinne Lagauterie, pracovníčka francúzskeho Ministerstva hospodárstva (Úrad metrológie), bola na základe aktívnej práce v Európskej spolupráci pre legálnu metrológiu WELMEC zvolená za podpredsedníčku výboru WELMEC a túto funkciu vykonávala aktívne v rokoch 2004 až 2010.
Boli to roky, keď bola schválená (2004) a vstúpila do platnosti (2006) smernica o meradlách MID. Práce s príručkami WELMEC, týkajúcimi sa MID bolo vyše hlavy, Corinne Lagauterie sa jej však zhostila so cťou, a to nielen v rámci pracovnej skupiny WG 8 (smernica MID), ktorú vedie, ale aj v rámci ďalších pracovných skupín.

 

Corinne Lagauterie (vľavo) v pracovnom rozhovore s Mirkou Benkovou (SMU) na stretnutí skupiny WG 11 (distribučné meradlá) v Bratislave v marci 2009.

 

Druhá žena WELMEC – Nataša Mejak Vukovič

 

Prvou predsedníčkou WELMEC v histórii sa stala Nataša Mejak Vukovič zo slovinského Metrologického úradu. Do tejto funkcie bola zvolená v roku 2008.


Počas jej práce ako predsedníčky sa okrem riešenia problematiky WELMEC odohrali aj ďalšie dôležité ústretové kroky k medzinárodným metrologickým organizáciám.


V máji 2009 bolo na valnom zhromaždení EA v Luxembourgu podpísané Memorandum o porozumení medzi WELMEC a Európskou spoluprácou pre akreditáciu EA. Roku 2010 v rámci 26. zasadnutia výboru WELMEC v slovinskom Blede bolo slávnostne podpísané Memorandum o porozumení medzi dvomi významnými európskymi metrologickými organizáciami - EURAMET a WELMEC.

 Nataša Mejak Vukovič sa v predošlých rokoch angažovala tiež v práci Medzinárodnej organizácie pre legálnu metrológiu OIML. Na snímke z 12. Medzinárodnej konferencie pre legálnu metrológiu (CGML) v roku 2004 v Berlíne spolu s vtedajším členom CIML za SR Jozefom Orlovským.

 

Tretia žena WELMEC – Anneke van Spronssen

 

27. zasadnutie výboru WELMEC v máji 2011 (Valletta, Malta) zvolilo novú predsedníčku výboru – Anneke van Spronssen z holandského Ministerstva hospodárstva, poľnohospodárstva a rozvoja.
Predsedníctvo WELMEC zostáva teda naďalej v ženských rukách, čo je podľa môjho názoru dobrý počin. Všetky tri naše protagonistky sú, ako sa hovorí, ženy do koča aj do voza, a ukázali, že sa vedia v európskej legálnej metrológii obracať prinajmenšom tak dobre ako muži.


 

Na tejto fotografii (prevzatej z pohyblivej fotogalérie slovinského MIRS) máme všetky tri predstaviteľky naraz. Je z marca 2010, zo stretnutia predsedníckej skupiny WELMEC v Ľubľani. Zľava, Corinne Lagauterie (Francúzsko), Gerald Freistetter (Rakúsko, predseda WELMEC do r. 2008), Anneke van Spronssen (Holandsko), Nataša Mejak Vukovič (Slovinsko) a Knut Lindlov (Nórsko).

 
« Späť


Diskusia: "Tri ženy vo WELMEC "
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre


 Odporúčame:

 


 

 

 

 

KURZY